A juicy problem

This entry was posted in Base 6, base10, Base3, Base4, Maths, News. Bookmark the permalink.

41 Responses to A juicy problem

  1. shahad says:

    it is easy

  2. amber.ward says:

    It 1000 Volume 😀

  3. sam!! says:

    I liked this piece of work. 🙂

  4. Harry and Reece says:

    The orange juice is cheaper if you get 2 cartons but not if you get 1 carton, because you can get 2 cartons for 3 pounds but if you get 1 it will be either 1.60 or more because if not there is no point in putting that deal on

  5. ryan.titley says:

    i think it is the best because you get more juice very good

  6. megan c says:

    i think the orange is better because it is 2 for £3 an if u got 2 apple it would cost £3.20

  7. ben.podmore and Bradley says:

    Q:If the Apple juice costs £1.60 for a 1 litre carton which drink do you think
    is the best value?
    A:Orange juice is the best value.

  8. lewis.walker says:

    it is more suit abule to buy the orange juice it is 2 for 3 pound 1/2 3 pound 1.50 apple is 1.60 duble is 3.20 so it it is the orange juice is the best to buy

  9. morgan-star kenny says:

    The orange has the most value!!!!
    The apple has the least value!!!
    😉

  10. megan c says:

    it is 890 volume
    😀

  11. daniel heyes says:

    hello i know the answer!the answer is….2000cm in total and 2l and 1 juice =1000 cm

  12. eleanor says:

    you would get better value for the orange juice

  13. harrison&tommy says:

    Me and Harrion think that the orange juice is better value as:
    If the orange juice is any 2 for £3, then the apple juice is£1.60 for 1 , if the apple juice is doubled it is 3.20, which means the orange juice is better value for 20p.

  14. shahad says:

    the volume 1000

  15. Cian&Ben says:

    The orange juice is the best value 🙂

  16. megan c says:

    the orange is 2 for £3 and the apple is 2 for £0.20 meening
    £1.50 for the orange and £1.60 for the apple so
    the orange is better value
    🙂

  17. Ella and Tamara says:

    We think that the orange juice is better value as the apple juice cost £1.60 and the orange juice is 2 for £3.00, in conclusion you half the £3.00 which is £1.50 which means the orange is cheaper than the apple by 10p!

  18. chloe.edwards says:

    its 1000 volume

  19. lucy says:

    the orange juice is better value because if you can get 2 for 3 pounds so 1 is £1.50
    and the apple juice is £1.60 so the orange is better value.

  20. Maisie & Jess says:

    We think the orange juice is a better value for money because you can get 2 for £3 and the apple juice costs £1.60 so £3.20 for 2 🙂

  21. amber.ward says:

    Its Not 1000 ( I Take It Back!) Its 2000 Altoghther With The Orange Juice And Apple Juice

  22. Maisie & Jess says:

    We think the orange juice is a better value because the orange juice is 2 for £3, half of that is £1.50.
    The apple juice is £1.60 just for one so for 2 it would be £3.20 🙂

  23. shahad says:

    i just work it out and it 2000

  24. chloe.edwards says:

    Actually I think its 2000 because theres 2 cartons and they both make 1000 each so 1000×2=2000 so the answer is 2000.

  25. georgia says:

    its 1000 volume easy:)

  26. Emma Stewart says:

    I think i have the answer 😛

  27. Georgia Martin says:

    3.00 for 2 its easy and solve! 😀
    It will be 1.50 for 1 you just half it!

  28. Hannah Giddis says:

    On the puzzle its the orange juice because of the prices £3.00 that is a goood deal !:)x. or they are both the same because £1.60 +£1.60 is £3.20. The orange is the best value because it is only £1.50 each.

  29. Georgia Stevenson says:

    I think the orange juice is a better value for money as the orange juice is 2 for £3 and the apple juice costs £1.60 for one so the orange juice will be a better deal for money £3.00 for 2 will give you a better deal as this is only £1.50 each. This is 10 p cheaper.

  30. Hannah Giddis says:

    Did you know that the orange juice is the better value.For the orange juice is £3.00 for 2 and for the apple juice is £1.60 so I guess its the orange then because £1.60 +£1.60 = £3.20.

  31. Ryan Warner says:

    I did the puzzl in 25s

  32. emily.paterson says:

    I did the puzzle and I liked it,it was good fun.

  33. emily.paterson says:

    The puzzle didn’t take me to long.At first I didn’t know what it was but then I saw that it was apple and orange juice.YUM YUM!

  34. Eleanor says:

    If you buy 2 cartons the orange juice is the better value,but if you buy 1 you cannot find the answer because it doesn’t tell you the original price for the orange juice! 🙂

  35. Amber.Ahmed says:

    This Puzzle is quiet easy for me and i like the name juicy problem it is a great title 🙂

  36. Amber.Ahmed says:

    Hmmm i can’t work the sum out but it’s a great puzzle :)))))

  37. Cole Flint says:

    The puzzle was easy but i’m having orange juice at the momant SLURP 🙂

  38. Amber Ahmed says:

    The Apple Juice and the Orange Juice sure look yummy to drink 😀

  39. Conal Smith says:

    That was easy for me because I am very good at puzzles.

  40. mitchell walls says:

    I like this 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.